wtorek, 25 października 2016

Kameleon

   Jesteśmy jak kameleon. Kiedy dotyka Nas strach, lęk, by uniknąć konsekwencji własnych czynów, zmieniamy "kolor", pragniemy przypodobać się światu, staramy się być tacy, jacy ludzie chcą byśmy byli.
Tracimy siebie, przestajemy być autentyczni. Zatracany granice między tym co realne,a tym co zostało przez Nas wymyślone na potrzebę wpasowania się w dane środowisko. Czasami jesteśmy tak przekonywujący, że sami zaczynamy wierzyć w iluzję, którą stworzyliśmy.
   Kameleon to chyba najbardziej trafne zwierze opisujące współczesnego człowieka. Świat wymaga od Nas, byśmy byli co raz bardziej elastyczni, umieli odnaleźć się w każdej sytuacji, grali role, które często w ogóle Nam nie pasują. Nie pasują, a jednak w nich tkwimy, bo boimy się odrzucenia, samotności. Dla poczucia, że nie jesteśmy sami, potrafimy nawet poświęcić samych siebie.
Ile razy jest tak, że myślimy jedno, a drugie robimy, ile razy nasze opinie zależą od tego w jakiej grupie akurat się znajdujemy. By przypodobać się innym wyzbędziemy się własnych potrzeb, uczuć, zapomnimy co to szczerość. Tak bardzo pragniemy akceptacji, że zrobimy wszystko by przypodobać się drugiemu człowiekowi, często nawet wbrew własnemu sumieniu czy własnym poglądom.
   Nie potrafimy być sobą. Przez cały czas gramy, udajemy, analizujemy jakie zachowanie w danym czasie przyniesie Nam jak najwięcej korzyści. Stajemy się niczym chorągiewka, która zmienia kierunek w zależności od tego jak wieje wiatr. Nie potrafimy zbudować trwalszych więzi. Dbamy o własną prywatność, staramy się nie dopuścić, do tego by ktoś poznał Nasze lęki, słabości. Ciężko Nas scharakteryzować, bo tak jak kameleon, co chwila zmieniamy własny wizerunek, często o 180stopni.
   Stajemy się mistrzami dobrego wrażenie, ale czy jesteśmy szczęśliwi? Czy przy tak częstych zmianach własnej osobowości, sami wiemy kim tak naprawę jesteśmy?


Efekt kameleona według dr. Kuleszyt to nic innego jak mimowolna, automatyczna skłonność do upodabniania się do osób, z którymi wchodzimy w interakcję.



Kameleon społeczny to osoba, która w opinii Marka Snydera, stała się mistrzem robienia dobrego wrażenia. To osobowość nieuchwytna, zmienna jak chorągiewka lub równie stała jak wiatr. Na każdym kroku oceniająca, co się jej opłaca, jakie poglądy i postawy warto w danej sytuacji zaprezentować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz